Loading

Tenisové lajny Speziala® III vykazují vyšší pevnost v tahu než konkurenční výrobky na trhu.

Umělé tenisové lajny jsou na antukových kurtech již zcela běžné. Na první pohled jsou všechny lajny stejné. Mají ovšem drobná specifika, která nejsou patrná. Vedle umělých lajn je skryto našim zrakům hlavně jejich kotvení.

Umělé tenisové lajny Speziala® III, šíře 5cm, mají užší perforaci, tedy odolnost vůči napětí v tahu se zvyšuje a možnost deformace se tím snižuje. Perforace vychází z potřeb kotvení a proto do ní přesně pasuje kotvící plíšek. Ten nemá možnost lajnu deformovat a tedy, snižuje riziko přetržení nebo poškození v místě kotvení. Rozdíl je patrný na následujícím obrázku, kdy užší díry dávají lajně více materiálu a zvyšují její odolnost. A tím prodlužují jejich životnost.

Tenisové lajny Speziala
Porovnání perforace tenisových lajn Speziala a Geniala.

Čeho si na kurtech s umělými lajnami nejvíc všímám? Kromě slabého napnutí a hřebíků.. ovšem.

Vyšší míru poškození 5cm umělých lajn Geniala. Dochází k prasknutí či natržení (nalomení), nebo k proražení v místě kotvení. Tohle se může samozřejmě stát u všech typu lajn, nicméně, jak k takovému poškození dochází?

V první řadě si musíme uvědomit, že lajny jsou namáhány extrémním napětím v tahu. O napínání a kotvení umělých lajn si povíme jindy. Každopádně při napětí v tahu mnohdy stačí úder kladivem, hutnícím pěchem či hřebíkem a lajna může prasknout. Při kotvení, také může dojít ke kontaktu s kotvící hmoždinkou a následnou snahou toto přes lajnu zabít, dojde k deformaci. Ta se nemusí projevit hned, ale PVC neodolá pevnosti kovu věčně.

Další a velmi zásadní faktor, je způsob kotvení, respektive kotvící plíšek. To je vlastně jediný styčný bod kotvení s lajnou, který ji drží v zemní hmoždince. Umělé lajny jsou z PVC a tento materiál vykazuje určitou prostorovou pružnost, oproti tomu kotvící plíšek prakticky žádnou. Tím je dáno, že se o plíšek lajna může natrhnout právě v místě styku. Velmi důležitý je fakt, jakou volnost lajna má, respektive opačně, jak pevná a kolik materiálu má k dispozici pro vyšší odolnost a mezní bod destrukce vlivem napětí v tahu.

Umělé tenisové lajny Speziala® III, šíře 5cm, díky užší perforaci, jsou odolnější a větší množství materiálu rozptyluje napětí v tahu. Jsou kompaktnější a trvanlivější.

poškozená lajna Geniala
Poškození tenisové lajny Geniala kotvícím plíškem, z důvodu příliš velké šíře otvoru pro plíšek – lajna neudrží tak a praskne.

Vždy je lepší, když se umělé lajny mění díky jejich opotřebení, nežli v důsledku poškození.

Na našem trhu, na Českých antukových kurtech jsou oblíbenější širší, 5cm lajny. V Evropském měřítku jsme v oblibě těchto širších lajn spíše výjimkou. Většinou, všude kolem nás jsou na kurtech tenisové lajny široké 4cm. Proč tedy u nás 5cm? Důvodů je málo a žádný není opřen o požadavky tenisových předpisů ani obecné kvality povrchu. Každopádně, princip je vždy stejný, jen 5cm lajny nenesou žádnou výhodu. Mnohdy spíše naopak.

Závěrem:

Tenisové lajny Speziala® III široké 5cm, mají díky menším otvorům v lajně vyšší pevnost a odolnost vůči přetržení a to nejen v místě kotvení. Obecně tenisové lajny široké 5cm nenesou žádnou výhodu vůči tenisovým lajnám širokým 4cm. Kromě toho lajny Speziala® disponují jednoduchým a důmyslným systémem kotvení.

Spektrum nabídky tenisových lajn Speziala® je velmi variabilní a je tedy možnost zvolit tu variantu, která bude vyhovovat nejvíce. Základní sada šíře 4cm – Speziala® I; sada plnící požadavky tenisových pravidel Speziala® I Plus – základní sada lajn širokých 4cm plus středová lajna šíře 5 cm, kombinace šíře 4cm a 5 cm Speziala® II, kdy podélné lajny 24m (dvouhra/čtyřhra) jsou široké 4cm a příčné (základní, servis a středová) jsou široké 5cm, nebo kompletní sada 5 cm Speziala® III. Všechny sady jsou včetně kotvení.

  • Speziala® I – šíře 4cm;
  • Speziala® I Plus, šíře 4cm a středová lajna 5cm (odpovídá požadavkům tenisových pravidel)
  • Speziala® II, kombinace šíře 4cm a 5cm
  • Speziala® III, šíře 5cm

Jak se o lajny starat? Co lajny potřebují a jaká jsou s nimi spojená rizika?  Jak se lajny kotví a napínají? Na tohle vše se brzy společně podíváme.

Sledujte nás na Facebooku a žádná novinka ani informace Vám už neunikne.

 

Prasklá tenisová lajna Geniala
Tenisová lajna Geniala – vylomení v místě kotvení. Slabý profil neudrží napětí a u kotvícího plíšku dojde prasknutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top